• مراقبت در منزل   Home care

   

  به معنای حمایت و مراقبت بهداشتی بیماران در خانه توسط افراد دارای مجوز و با صلاحیت در این زمینه می باشد. هدف کلی از تاسیس این مراکز تامین، حفظ و ارتقاء سلامت مددجویان از طریق ارایه مراقبت های پرستاری در زمینه مراقبتی، مشاوره ای، آموزشی، درمانی وتامین نیروی انسانی می باشد. از اهداف دیگر تاسیس این واحدها ساماندهی و تداوم ارایه مراقبت از بیمار پس از ترخیص از بیمارستان،ارایه مراقبت ایمن و به صرفه در منزل، کاهش زمان بستری در بیمارستان ها کاهش هزینه های درمانی مراقبتی افزایش رضایت مندی بیماران و خانواده ها می باشد.

  چه افرادی می توانند ادامه درمان و مراقبت را در منزل دریافت کنند؟

  امروزه هر فردی ممکن است درگیر مشکلات بیماری باشد یا کسی را در خانواده خود داشته باشد که بیمار بوده وخانواده به علت هزینه های درمانی زیاد در بیمارستان ترجیح می دهند در خانه از او مراقبت کنند و یا این که مشکل ایشان به اندازه ای است که بستری شدن او در بیمارستان وقت و هزینه زیادی را از خانواده می گیرد مانند زخم بستر، بیماری صعب العلاج و مزمن که بایستی مابقی در طول عمرخود در منزل درمان شود. همچنین برخی از بیماران که از بیمارستان مرخص می شوند  باید ادامه درمان را در منزل سپری کنند که این موضوع  به حضور پرستار نیاز دارد. که سیستم مدیریت درمان کشور جهت پوشش این مساله و رفاه عموم مردم و کمک به بهبود وضعیت سلامت جامعه مراکز مراقبت پرستاری در منزل را طراحی نموده و دسترسی به آن ها را در سطح جامعه برای عموم مردم امکان پذیرنموده است .

  چه خدماتی در مراکز مراقبت در منزل ارایه می شود؟

  در چنین مراکزی خدمات پرستاری به سالمند ، بیمار و یا هر فردی که به درمان نیاز دارد ارایه می شود. پرستار می تواند براساس بررسی و نیاز سنجی اولیه اولویت های مراقبتی بیمار را تشخیص و برای مراقبت و یا درمان، خدمات مورد نیاز را با کمک تیم درمانی تدارک ببیندکه این اقدامات به شرح ذیل است:

  خدمات عمومی:

  کنترل علایم حیاتی (فشارخون، دمای بدن و …) مراقبت از زخم بستر و تعویض پانسمان های جراحی و … مراقبت از انواع استومی ها، برقراری خط وریدی(رگ گیری)، تبعیت از رژیم های دارویی و تغذیه ای ، تزریقات، مراقبت از پا در بیماران دیابتی، تغییر پوزیشن وجلوگیری از بد شکلی های بدن، مراقبت از کاتتر های اداری (سوند ادراری و مراقبت های مربوط به آن) ، مراقبت از درن ها و… نمونه هایی ازمراقبت عمومی در منزل است.

  خدمات تخصصی:

  از مهم ترین وظایف پرستار در منزل، جدااز خدمات عمومی ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای و افزایش سواد سلامت بیمار واعضای خانواده است که سبب افزایش سطح سلامت، جلوگیری از بروز انواع عفونت ها، ایجاد حس خوشایند در کنار اعضای خانواده و کاهش دفعات و زمان بستری بیمار در بیمارستان ودر نهایت افزایش سطح کیفیت زندگی است.

  پذیرش بیماران در مراکز به چه صورت انجام می شود؟

   ارجاع از مراکز بستری و درمانی

   ارجاع از مطب پزشکان

   مراجعه مستقیم مددجویان و بستگان وی

  تعرفه خدمات پرستاری در منزل چگونه تعیین می گردد؟

  تعرفه و حق العمل خدمات مرکز مشاوره طبق دستورالعمل ها و تعرفه هایی است که هر ساله توسط وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه تعیین و ابلاغ میگردد. مراکز موظف هستند در مورد درخواست بیمار یا وابستگان او جهت انجام خدمات پرستاری در منزل قراردادی را که حیطه عملیات مراقبتی و تعرفه و بهای خدمات را مشخص می نمایند تنظیم و به امضای طرفین برسانند. این قرارداد باید شامل نام و مشخصات بیمار، آدرس محل زندگی ، نوع بیماری ، برنامه مراقبتی ، هزینه ها و نحوه پرداخت و رضایت آگاهانه باشد.

  چگونه به مراکز مراقبت در منزل دسترسی داشته باشیم؟

  الزم است مددجویانی که نیازمند خدمات پرستاری در منزل می باشند. از مراکزی دارای مجوز و معتبر در خواست پرستار داشته باشند که در این راستا می توانند جهت کسب اطلاعات در مورد مراکز مجاز ارایه خدمات پرستاری در منزل به سایت  معاونت درمان محترم مشهد مراجعه نموده و یا به واحد مراقبت در منزل مستقر در بيمارستان آریا واقع در محل کلینیک بیمارستان اتاق 9 مراجعه کرده و یا با تلفن 32229095-051 داخلی 145 تماس گرفته و میتوان با سوپروایزر شیفت جهت هماهنگی با داخلی 185 تماس حاصل نمایند.

  ازمجموعه اخبارسایت معاونت درمان محترم مشهد:

  راه اندازی ۵۰ مرکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل در مناطق زیر پوشش دانشگاه

  مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد از راه اندازی ۵۰ مرکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل در مناطق زیر پوشش دانشگاه خبر داد.

  محمد حسن عزتی در گفتگو با وب دا اظهار کرد: مراقبت های پرستاری در منزل با هدف حفظ و ارتقاء سطح سلامت جامعه از طریق ارائه مراقبت های پرستاری در سطوح مختلف از پیشگیری تا بازتوانی با تاکید بر ارائه خدمات مشاوره ای و آموزش خود مراقبتی، رفع مشکلات بهداشتی درمانی و توانبخشی با ارائه خدمات مرتبط، کاهش هزینه های بهداشتی درمانی و ایجاد زمینه مناسب برای اشتغال پرستاران در جهت ارتقاء سلامت جامعه و رفاه اجتماعی راه اندازی شده است.

  وی خاطر نشان کرد: خدمات پرستاری در منزل شامل کلیه خدمات از پیشگیری تا بازتوانی را در مراحل مختلف چرخه زندگی در بر می گیرد امروزه با افزایش مبتلایان به بیماریهای قلبی عروقی و مزمن مانند دیابت، فشار خون و … همچنین رشد جمعیت به سمت سالمندی، بیشترین آمار درخواست کنندگان خدمت را سالمندان، بیماران مزمن ( صعب العلاج، سرطانی، بیماریهای خاص و … ) بیماران دچار آسیب های جسمانی و بیمارانی که ماندن آن ها در بیمارستان جنبه درمان نداشته و فقط به دلیل نیاز به دریافت مراقبت های پرستاری در بیمارستان بستری هستند، می باشد.

  مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به تاثیر مثبت پرستاری در منزل در بهبود بیماران تصریح کرد: مراقبت های پرستاری در منزل با آموزش به خانواده ها و تاکید بر خانواده درمانی و بررسی شرایط زندگی بیمار، رفاه و آسایش بیمار و خانواده را بالا می برد بیمار از فضای آرام و امن خانواده بهره مند می شود و از خطر عفونت های بیمارستانی در امان است، کاهش دوران نقاهت و توان بخشی، کاهش بار بیمارستان ها و کاهش هزینه های مراقبتی با کاهش تخت روز بستری از مزایای دیگر این طرح است .

  وی با اشاره به اینکه با توجه به جمعیت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ۹۰ مرکز مشاوره پرستاری در منزل باید ایجاد شود خاطر نشان کرد: تا کنون ۵۰ مرکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل فعال شده است که از این تعداد ۱۰ مرکز در شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه و مابقی در مشهد فعالیت می کنند.

  عزتی خاطر نشان کرد: هر مرکز علاوه بر دو مسئول فنی پرستار، دارای حداقل ۴ نفر کارشناس پرستاری جهت ارائه خدمات در ساعات مختلف شبانه روز بوده که اطلاعات آنها را در سامانه صدور پروانه در زمان دریافت پروانه بهره برداری ثبت می گردد علاوه بر این افراد، مراکز مجاز هستند از بهیار، کمک پرستار متناسب با نوع خدمات قابل ارائه نیز استفاده کنند.

  وی تصریح کرد: در بیمارستان ها واحد home care تاسیس شده که بیماران نیازمند مراقبت در منزل به این واحد ارجاع و به مرکز مشاوره معرفی می شوند.

مراقبت در منزل چيست