برونكوسكپی

برونکوسکوپی چیست و چرا انجام می شود؟

 برونکوسکوپی روشی است که پزشکتان توسط آن می تواند راههای هوایی شما را مورد بررسی قرار دهد. پزشک فوق تخصص ریه، با لوله ای از طریق بینی یا دهان وارد حلق و ریه ها می‌شود و آن ناحیه را بررسی می کند. این دستگاه تقریباً مشابه دستگاه آندوسکوپی دستگاه گوارش است یعنی اینکه از لوله ای باریک تر از آنها تشکیل شده که در انتهای آن دوربینی قرار دارد که می تواند تصویر مناسب از ناحیه ریه ها به پزشک دهد.

چرا پزشک تصمیم به انجام برونکوسکوپی می گیرد؟

با این وسیله پزشک می‌تواند تقریبا تمام راه های هوایی شما را ببیند. راههای هوایی شامل حنجره، نای یا تراشه، راه های هوایی باربک یعنی برونش ها و برونشیول ها هستند. البته گاهی از این وسیله برای درمان هم استفاده میشود. مانند مواقعی که پزشک می‌خواهد دارویی را به قسمتی از ریه ها برساند و یا اینکه به فکر برداشتن به اصطلاح جسم خارجی است که می‌تواند تکه ای از غذا و یا هر چیز دیگر باشد.

برای انجام برونکوسکوپی چه آمادگی لازم است؟

 از داروی بی حسی موضعی برای نواحی دهان و بینی استفاده می شود. برای ریلاکس شدن بیمار هم از یک داروی خواب آور استفاده می شود. مجموعه این اعمال باعث می شود که شما بیدار می مانید ولی کمی خواب آلوده هستید. بسیاری از اوقات اکسیژن هم برای بیمار تجویز می شود. ندرتا برای برونکوسکوپی از بیهوشی کامل استفاده می شود. شما نباید آب،مایعات و غذا از ۶ تا ۷ ساعت قبل مصرف نمایید. قبل از عمل از پزشکتان بپرسید که آیا داروهای زیر را قطع نمایم؟

 

  • آسپرین
  • ایبوپروفن
  • وارفارین
  • رقیق کننده های دیگر خونی

 

اگر برنامه شما برای برونکوسکوپی سرپایی یا باصطلاح پس از انجام ترخیص می شوید حتما همراه داشته باشید.

 روند انجام برونکوسکوپی چگونه است؟

 وقتی شما آرام می شوید پزشک برونکوسکوپ را از راه بینی یا دهان فرو می برد. ازآنجا و سپس حلق گذر کرده و به برونش های ریه ها رسانیده می شود. برونش ها لوله های باریکی در ریه ها هستند. سوزن و یا وسیله ای بُرس مانند در انتهای آن برای جمع آوری و یا برداشتن بافت وجود دارد.این نمونه ها پزشک را برای رساندن به بهترین و دقیق ترین تشخیص کمک می کنند.

گاهی پزشک ممکن است برای جمع آوری سلولی از باصطلاح شستشوی برونش های استفاده نماید.با این روش ابتدا مقداری مایع بنام نرمال سالین برای سطوح داخلی ریخته شده و سپس سلول های جداشده و مایع را برای بررسی تشخیصی ساکشن می کنند.